Strona główna Podstawa projektu Oferta Zalety Materiały do pobrania Referencje Kontakt Zapytaj Pressroom

Komputer dla każdego ucznia - tego chce Ministerstwo Edukacji Narodowej. Pomysł dobry, ale drogi. Dyrektorzy szkół muszą dokonywać akrobacji w szkolnych planach, a samorządowcy powinni już szukać pieniędzy na dodatkowe lekcje i komputery.

Na stronie internetowej MEN-u jest już projekt zmian w rozporządzeniu o ramowych planach nauczania. Znajduje się w nim zdanie: "na obowiązkowych zajęciach edukacyjnych z informatyki, elementów informatyki i technologii informacyjnej liczba uczniów w grupie nie może przekraczać liczby stanowisk komputerowych w pracowni komputerowej".

Tych stanowisk nie może być więcej niż 18. To oznacza, że na lekcjach informatyki przy jednym komputerze powinien siedzieć jeden uczeń. Do tej pory różnie z tym było. To dlatego, że większość podstawówek i gimnazjów otrzymała z MEN-u pracownie z 10 stanowiskami komputerowymi. Oznacza to, że klasę 30-osobową trzeba będzie rozbić na trzy grupy. Podziału trzeba będzie dokonać również w klasach 20-22-osobowych.

Szkoły mają czas do 2012 roku, żeby zapewnić każdemu uczniowi dostęp do komputera w trakcie zajęć z informatyki - powiedziała wiceminister edukacji Krystyna Szumilas.
Szumilas przyznała, że chociaż prawie we wszystkich szkołach są pracownie komputerowe, to w niektórych placówkach liczba komputerów nie jest wystarczająca, aby wszyscy uczniowie z klasy mogli jednocześnie korzystać z komputera.
- Dlatego nie wpisywaliśmy w nasze rozporządzenie o podstawach programowych bezwzględnego obowiązku już od 1 września 2009 r. - chociaż pierwotnie taki zamiar był - ale na wniosek Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w rozporządzeniu MEN o ramowych planach nauczania przesunęliśmy termin bezwzględnego obowiązku do 1 września 2012 r. - powiedziała wiceminister edukacji.
Szumilas zaznaczyła, że jeśli gmina nie ma środków na uzupełnienie pracowni o dodatkowe stanowiska, to ma inne możliwości. Szkoła może np. dzielić klasę na mniejsze grupy na czas lekcji informatyki lub skorzystać z pracowni komputerowej poza szkołą. Szumilas wyjaśniła, że takie pracownie funkcjonują w wielu gminach wiejskich dzięki funduszom unijnym.
PAP

---------------------------------------------------------------
*Na podstawie artykułu Gazety.PL Kielce